Początki AkademiI

Początki i struktura Akademii

Akademia Piłkarska powstała na początku 2014 roku w wyniku połączenia Szkółki Piłkarskiej TS Wisła Kraków oraz grup młodzieżowych Wisły Kraków SA, przejmując historię i tradycję szkolenia, które rozpoczęło się w Wiśle w roku 1978. Tym samym powstała jedna organizacja, która miała w perspektywie następnych lat zwiększyć liczbę wychowanków w pierwszym zespole. Obecnie (sezon 2019/2020) w strukturach Akademii funkcjonuje 10 drużyn – od kategorii wiekowej U7 do U17, bez U16. Wiosną stopniowo wprowadzana jest grupa U6, którą tworzą wyselekcjonowani zawodnicy z projektu Wiślackie Skrzaty.

W drużynach od U7 do U11 trenuje wąska grupa zawodników, ograniczona do ok. 12 osób, z którymi pracuje dwóch bądź trzech trenerów, co daje doskonałe warunki do pracy indywidualnej. Liczba zawodników w kolejnych drużynach rośnie w zależności do potrzeb oraz wyzwań stawianych przed poszczególną drużyną. Równocześnie dla tych kategorii wiekowych funkcjonuje Szkółka Piłkarska Wisła Kraków, która ma otwarte grupy i nie prowadzi dynamicznej selekcji. SPWK wpisuje się w strukturę skautingową Akademii. Akademia nie prowadzi otwartych zapisów – zawodnicy od najmłodszych lat dołączają do drużyn dzięki skautingowi, a chętnym oferowane są treningi w Szkółce Piłkarskiej. Równocześnie zachęcamy do trenowania w naszych Klubach Partnerskich – jest to najkrótsza droga dla wyróżniających się zawodników.

Akademia Piłkarska to w tym momencie blisko 300 zawodników. Najmłodsi mają 3 lata, a najstarsi 17. Dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6) realizowane są projekty Wiślackie Skrzaty oraz Przedszkole z Białą Gwiazdą. Drużyny Akademii stale wzmacniane są wyróżniającymi zawodnikami w regionie, co wpływa na nieustanną selekcję oraz gotowość do maksymalnego poświęcenia na treningach. Drużyny U14 i starsze wzmacniane są zawodnikami z innych województw (statystycznie najczęstszym kierunkiem poszukiwań, poza Małopolską, jest Podkarpacie) specjalnie wyszukanymi przez skautów Akademii. W drużynach dominują jednak zawodnicy z Małopolski.

O rozwój zawodników dba wykwalifikowana kadra trenerska, którą zarządza od czterech lat Rafał Wisłocki. Dział sportowy w Akademii dzieli się na trzy segmenty: drużyn U18-U14, U13-U10 oraz U9-U7. Koordynatorem ds. Sportowych jest Adrian Filipek, który ma istotną rolę – spaja szkolenie w Akademii z przejściem do piłki seniorskiej. Dlatego też w sezonie 2019/20 został włączony na stałe do sztabu pierwszej drużyny, a w rundzie jesiennej prowadził rezerwy Wisły w IV lidze, które w głównej mierze opierały się na młodzieżowcach.

Akademia zatrudnia specjalistów w wielu dziedzinach pozwalających rozwinąć umiejętności piłkarskie. Są to osoby od treningu piłkarskiego, treningu indywidualnego, treningu motorycznego, treningu bramkarskiego, fizjoterapii oraz psychologii sportu. Zawodnicy Akademii Wisły mają wszelkie niezbędne warunki oraz przywileje by zrealizować powierzone im zadania. Żeby się rozwijać trzeba rywalizować na najwyższym poziomie – obecnie drużyna z rocznika 2005 występuje w Centralnej Lidze Juniorów U15, a roczniki 2003 i 2004 w Centralnej Lidze Juniorów U17. Drużyny U12 i U14 grają w rozgrywkach wojewódzkich przeciwko starszym ligowcom, a drużyna U13 rywalizuje w najwyższej lidze wojewódzkiej. Nasi zawodnicy regularnie też występują na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Wisłę zawodnicy reprezentują również w kadrach wojewódzkich oraz narodowych.

Menu