Za nami kurs skautingowy: „Był dla nas interesującym wyzwaniem pod wieloma względami”

26
Wrzesień
2016

Autor Akademia

Kategoria Aktualności

baz09242016-5515

Trzy dni, dwa mecze, dziesiątki godzin wartościowych rozmów. Przez ostatni weekend Loża Prezydencka na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana była miejscem, w którym odbył się kurs skautingowy, organizowany przez Akademię Piłkarską Wisła Kraków, Scouts For Football i Wisłę Kraków SA przy wsparciu miasta Kraków.

Kurs rozłożony został na trzy dni. Pierwszego, w piątek, kursanci mieli za zadanie dokonać obserwacji meczu 10. kolejki LOTTO Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków a Legią Warszawa. Mecz nie przyniósł bramek, ale z pewnością dostarczył wiele emocji, na co uwagę zwracał Michał Mikulski, jeden z założycieli Scouts For Football. – Mecz nie był idealnym, aby stworzyć ciekawy raport, to i tak zauważyliśmy podczas analizy, że można było zwrócić uwagę na pewne sytuacje. Uczestnicy wyciągnęli swoje własne wnioski i otrzymali cenne informacje od Goncalo Feio i Macieja Krzemienia. Możemy się spodziewać ciekawych raportów, które uczestnicy będą mogli stworzyć w ramach testów – mówi. Drugi z założycieli SFF, Grzegorz Koprukowiak zwraca uwagę, że początkowo kurs miał wystartować w sobotę, ale z uwagi na przełożenie meczu, trzeba było szybko weryfikować plany. – Kurs był dla nas interesującym wyzwaniem pod wieloma względami. Zawsze jednak uważam, że wyzwanie to szansa. Dzięki temu mogliśmy rozpocząć od obserwacji i zbierania ‚fundamentu’ pod pracę. Często podkreślam, że skautingu nie można nauczyć się samą teorią, aczkolwiek jest ona ważna, bo wysokiej klasy prelegenci mogą zainspirować i wskazać właściwy kierunek – mówi.

baz09242016-5566

W drugim dniu wszyscy spotkali się w miejscu, w którym spędzili dwa dni, czyli w Loży Prezydenckiej. Po krótkim przywitaniu przez organizatorów Tomasz Wałdoch rozdał kursantom zadania na mecz juniorów Wisły i Akademii Piłkarskiej 21. – O wiele żywszy, ciekawszy do oglądania oraz pisania raportu. Mieliśmy możliwość od razu po meczu obejrzenia analizy w wykonaniu trenera Feio. Widać było, że ma ogromną wiedzę taktyczną, analityczną oraz praktyczną. Bardzo ciekawie było usłyszeć, jak trener przygotował swoją drużynę do tego meczu, jakie miał założenia i jak sam ocenia występ swoich chłopaków – mówi Mikulski. Dzień zakończył wykład Wałdocha, który wspierany przez Mariusza Jopa opowiadał o podstawach skautingu, najczęściej używając sformułowania „abecadła”. – Sednem skautingu jest obserwacja – trzeba jeździć, obserwować, notować, porównywać. Pamiętam, że kiedy ja zaczynałem, to wstawałem o świcie, by pojechać na drugi koniec Polski zobaczyć mecz juniorów, ciekawy turniej czy kadrę młodzieżową. To jest styl, który preferujemy z Tomaszem Wałdochem i który oferujemy naszym uczestnikom. Po dwóch różnych w moim odczuciu meczach i pokazaniu skautingu z kilku perspektyw, czas na własną pracę. Nasi kursanci nie są w niej sami – bo jak podkreślam, ten weekend to dopiero start – uważa Koprukowiak.

baz09242016-5619

Niedzielę zaczęliśmy od wykładu Goncalo Feio na temat skautingu w Portugalii. Trener Wisły 2000 ekspresyjnie zdradzał detale, które były nowością dla kursantów. Następnie dokonał analizy piątkowego meczu. – Fajne było to, że monolog Goncalo zmienił się w szeroką rozmowę, w której udział brali uczestnicy, Rafał Wisłocki i Tomek Wałdoch – mówi Mikulski. Następnie tajniki skautingu Schalke 04 przybliżył Wałdoch, który na co dzień w Gelsenkirchen jest dyrektorem grupy szkolnej. Kurs zakończył się wykładem Rafała Kubówa, trenera mentalnego, który obecnie pracuje przy młodzieżowych reprezentacjach Polski. – Myślę, że niekoniecznie tylko skauci powinni się rozwijać w dziedzinie, którą przedstawił nam Rafał. Jest to przydatna wiedza, która się przyda każdemu z nas na co dzień. Ostatnia prelekcja ma zachęcić wszystkich uczestników do aktywnej współpracy ze Scouts For Football, tak aby nie stać w miejscu i samemu wziąć we własne ręce swój los, spełniając swoje piłkarskie marzenia… – podsumowuje Mikulski.

baz09242016-5501

W kursie udział wzięli również trenerzy Akademii oraz działacze Wisły Kraków SA. – Akademia i ludzie z pasją tworzący ją – od kierownictwa, przez sztab trenerski, po piłkarzy. To przy Reymonta czuć wręcz namacalnie. Świetnie, że są w Polsce miejsca, gdzie mimo uznanej marki i sukcesów, poszukuje się ciągłego rozwoju – mówi Koprukowiak, który zadowolony był z faktu, że kurs odbył się w tak prestiżowym miejscu, jak Loża Prezydencka. – Specjalne podziękowania dla osób ze spółki piłkarskiej, którzy również zainteresowali się projektem, przyszli i wzięli aktywny udział w szkoleniu. To z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości!

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x