Wzmacnianie koordynacji ruchowej – zajęcia judo w Akademii

13
Grudzień
2014

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-10 / U-11

logo2

Do niedawna sala, w której na co dzień odbywają się zajęcia judo, nie miała zbyt wiele wspólnego z piłką nożną. Powoli się to zmienia. Od dwóch miesięcy, pod okiem Filipa Łątki, trenują tam młodzi adepci Akademii Wisły Kraków, którzy raz w tygodniu na macie rozwijają swoje przygotowanie fizyczne. Treningi dla roczników 2004 i 2005 to pewna nowość – coraz częściej praktykowana w Polsce, a od dawna obecna w topowych zagranicznych klubach, takich jak np. Ajax Amsterdam. Jest to też kontynuacja zajęć gimnastycznych, które są prowadzone dla wszystkich dzieci poniżej dziesiątego roku życia.

Pojawia się pytanie: dlaczego te zajęcia są tak bardzo ważne? Treningi w Akademii oparte są o zasadę zakładającą wszechstronny rozwój młodego człowieka. Praca nad nogami, koordynacją ruchową i utrzymywaniem równowagi powinna być poczyniona tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Dlatego też nasza Akademia współpracuje z utytułowaną wiślacką sekcją judo, której trenerzy pracują nad rozwojem dziesięcio- i jedenastolatków.

Na pierwszy rzut oka judo może nie mieć zbyt wiele wspólnego z piłką nożną, ale jest zupełnie na odwrót. Na macie mamy różne pojedynki siłowe, walki, przepychanki, czyli dokładnie to samo, co na boisku piłkarskim. – Ostatnio mieliśmy taki przykład, kiedy Robert Lewandowski z łatwością powalił obrońcę Manchesteru City – to wszystko bierze się z takiej pracy – uważa Krzysztof Wojdan, który dzisiaj zastępował Filipa Karasia. Ale judo to nie tylko siła i walka, ale również praca nad odpowiednią mentalnością. Kształtowany jest charakter, szacunek do przeciwnika oraz zbierana jest potrzebna nauka znoszenia porażek i przyjmowania zwycięstw.

Takie zajęcia to praktycznie same korzyściniesamowity wpływ na koordynację, czy ruchliwość zawodników. – Czasami przychodzą do mnie rodzice i mówią, że mają niesamowicie ruchliwe dziecko. Nieprawda! Mają normalne dziecko, które zwyczajnie potrzebuje ruchu, żeby normalnie się rozwijać – mówi trener. Specjalne techniki upadków zmniejszają prawdopodobieństwo kontuzji w przypadku np. boiskowych wślizgów. Treningi służą też jako forma integracji. Chłopcy muszą często ze sobą współpracować i polegać na sobie wzajemnie. Widać zresztą po nich, że taka forma rekreacji bardzo im się podoba. I co najważniejsze – przynosi to coraz większe efekty, a dzieci – jak podkreślają trenerzy – chętnie podchodzą do ćwiczeń i dopytują się, co będą robić podczas następnych zajęć.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x