Wyrównany pojedynek polsko – szwedzki. Sparingi z Örebro SK!

01
Kwiecień
2015

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-11 / U-12

orebro sparingi

We wtorek Wisła Kraków U-12 oraz Wisła U-11 zmierzyły się ze szwedzkim Örebro SK U-12. Nasza starsza drużyna uległa 4:5, natomiast młodsza zremisowała 1:1. Mimo, że żadnego z dwóch sparingowych meczów ze Szwedami nasze drużyny nie wygrały, to trenerzy Patryk Jałocha i Mateusz Stolarski mogli być zadowoleni z gry swoich podopiecznych. Z bardzo dobrej strony pokazali się młodsi wiślacy, którzy zagrali z rywalem rok starszym, ale na boisku tej różnicy nie było widać.

Wtorkowe mecze spowodowane były tym, że zawodnicy Örebro SK od poniedziałku przebywają w Krakowie na zgrupowaniu sportowym. Do piątku, kiedy odlatują, mieszkać będą w hotelu „Biała Gwiazda”, a stołować się w restauracji „U Wiślaków”. Ich codzienne treningi odbywają się na wiślackich boiskach. W ramach współpracy wiślacy w czerwcu polecą do Szwecji na turniej, którego współorganizatorem jest właśnie Örebro. – Nawiązaliśmy kontakt z Akademią Wisły i udało się nam tutaj przybyć. Udostępniono nam boisko, sprzęt sportowy, autokar, także jestem bardzo zadowolony. Nawet pogoda dopisuje. W planach mamy zwiedzenie kopalni Wieliczki, a także Krakowa. W środę wieczorem wybierzemy się też na mecz koszykarek. Plan mamy bardzo napięty – mówi Jerzy Gorgol, trener Szwedów.

Jerzy Gorgol urodził się w Polsce, jako zawodnik reprezentował barwy Stali Kraśnik, z którą w 1972 roku zdobył wicemistrzostwo Polski Juniorów. – Po tym jak ukończył warszawską Akademię Wychowania Fizycznego w 1979 roku, byłem trenerem Stali, później drugim trenerem w Motorze Lublin. 25 lat temu wyemigrowałem do Szwecji i tam trenuję młodzież, ale głównym moim zajęciem jest nauczenia wychowania fizycznego w szkole. I to mi pasuje – mówi.

Do Krakowa przyleciało ponad dwudziestu zawodników i dla każdego z nich jest to pierwsze zagraniczne zgrupowanie. – Trzech chłopców po raz pierwszy leciało samolotem, co prawda z rodzicami, ale leciało. Pierwszy raz też autokarem jechaliśmy na lotnisko, także na pewno spore dla nich przeżycie – mówi. W Krakowie stawiła się też spora grupa rodziców, co najmniej kilkunastoosobowa. – Mamy bardzo dobrą współpracę z rodzicami. Trochę to chyba inaczej wygląda niż w Polsce – przyznaje Gorgol.

Örebro SK występuje w Allsvenskan, czyli w odpowiedniku polskiej Ekstraklasy. W poprzednim sezonie zajęło szóste miejsce, a w maju czeka ich rywalizacja w finale Pucharu Szwecji z IFK Göteborg. – My nie jesteśmy akademią, a grupą sportową. Mamy współpracę z klubem, który daje nam wsparcie. Zapewnia nam infrastrukturę, chłopcy podczas meczów podają piłki, ale też mamy własnych sponsorów oraz, tak jak już mówiłem, aktywnych rodziców. Tutaj trenują chętni, zdolni i młodzi. Większość chłopców jest z rocznika 2003dwóch jest młodszych. Od pięciu lat mamy praktycznie tę samą grupę, w tym czasie odeszło może ze trzech chłopców. Trenujemy trzy razy w tygodniu, ale za darmo – opowiada Gorgol.

Jego podopieczni mierzyli się z Wisłą U-12 oraz U-11 i od tej starszej okazali się lepsi, chociaż mecz był bardzo wyrównany i do ostatnich minut wynik tej potyczki był niepewny. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo trener Stolarski odpowiednio dopasował nam oba mecze. Wiedzieliśmy, że ten drugi będzie bardzo ciężki i tak było. Był bardzo wyrównany, bo większość bramek padła po stałych fragmentach gry. Muszę powiedzieć, że obie drużyny Wisły wyglądały bardzo dobrze technicznie, ta młodsza – no świetnie. Widać, że gracie inną piłkę niż w Szwecji, Danii czy Norwegii – ocenił trener. Piłka skandynawska kojarzy się z futbolem siłowym, ale Gorgol zapewnia, że mają inną wizję szkolenia. – Gramy techniczną piłkę. Naszym systemem jest 4-3-3, a nie, tak jak pierwszego zespołu, 4-4-2 – mówi. – My mamy taki materiał i takie rozumienie. U nas podobnie jak w Polsce w tym roczniku gra się po dziewięciu, ale my uważamy, że grając po jedenastu możemy resztę wyprzedzić i ci chłopcy będą mieli lepszy cykl szkolenia – podsumowuje.

Wisła Kraków U-11 – Örebro SK U-12 1:1
Bramka dla Wisły: Kędziora
W barwach Białej Gwiazdy wystąpili: Szymon Wolak, Kasper Burkat – Kuba Jania, Aleksander Karagiannakos, Dawid Kędziora, Patryk Kościółek, Bartosz Kutrzeba, Kuba Libura, Kuba Madejski, Bartosz Seweryn, Stanisław Tynor, Bartłomiej Wolak, Robert Zaborowski, Ian Morgan

Wisła Kraków U-12 – Örebro SK U-12 4:5
Bramki dla Wisły: Buksa dwie, Lorek, Filo
W barwach Białej Gwiazdy wystąpili: Piotr Szczepaniak, Wiktor Skrzyński – Karol Włodarski, Patryk Fundament, Kacper Filo, Aleksander Kowalski, Bartłomiej Butrymowicz, Mateusz Kaleta, Dominik Król, Bartosz Pietruszka, Kuba Lorek, Kamil Sanojca, Aleksander Buksa, Michał Opalski, Filip Leśniak, Daniel Hoyo-Kowalski, Testowany.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x