Wisłocki i Filipek o Akademii w Zabrzu

18
Wrzesień
2018

Autor Akademia

Kategoria Aktualności

Filipek_Wisłocki_ekstra_talent

Adrian Filipek oraz Rafał Wisłocki wzięli udział w konferencji Ekstraklasy dla Piasta Gliwice, Górnika Zabrze, Zagłębia Sosnowiec i Wisły Kraków, poświęconej szkoleniu młodzieży w tych klubach. Koordynator oraz Dyrektor Akademii opowiedzieli w Zabrzu o metodach pracy w Krakowie.

Filipek oraz Wisłocki przedstawili zgromadzonym dziennikarzom strukturę Akademii oraz jej główne cele, czyli sprawienie, aby co roku drużynę występującą w Centralnej Lidze Juniorów U18 zasilało co najmniej dziesięciu zawodników z drużyny U17. Następnie trzech z nich trafiało do pierwszej drużyny, a minimum dwóch osiągało status zawodnika profesjonalnego, przez co działacze Akademii rozumieją grę na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce lub Europie.

W dużym skrócie przedstawione też zostały drużyny Akademii, czyli między innymi ilu zawodników trenuje w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz ilu trenerów z nimi pracuje. Na zgromadzonych spore wrażenie zrobił fakt, że najmłodsze grupy liczą po 12 zawodników, na których przypada trzech trenerów. Przedstawiony został również model współpracy z pierwszą drużyną, za który odpowiada Adrian Filipek i który mógł szczegółowo wyjaśnić, jak wygląda jego rola w łączeniu pracy pierwszej drużyny i Akademii. Zarządzający przyznali, że na tę chwilę największy problem to infrastruktura, która nie sprzyja nie tylko w planowaniu treningów, ale też rozwijaniu indywidualnych umiejętności. Zapewnili jednak, że w klubie poczynione zostały starania, żeby ten fakt uległ zmianie.

Dziennikarzy szczególnie interesowały kwestie skautingu oraz pozyskiwania zawodników do wyżej wymienionych klubów. Po pytaniu pana Michała Treli z Przeglądu Sportowego rozgorzała dyskusja, w której kluby przyznały, że interesuje ich głównie obszar skupiony wokół ich miast, poza Wisłą, która kieruje swoje zainteresowanie na niemal całą południowo-wschodnią Polskę.

Konferencja organizowana przy okazji Ekstra Talentu, projektu Fundacji Ekstraklasy oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, była świetną okazję do przybliżenia innym pracy z młodzieżą w Wiśle, poznania stylu innych oraz do samej dyskusji, z której zawsze można wyciągnąć odpowiednie wnioski.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x