Turniej o Puchar Adama Grabki w ostatni weekend czerwca!

15
Czerwiec
2016

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-12

grab06

Koniec szkoły nie oznacza końca emocji! Przy ul. Reymonta 22, w dniach 25-26 czerwca, na obiektach treningowych Akademii, rozegrany zostanie 29. Turniej o Puchar Adama Grabki. Jak co roku nie zabraknie świetnych drużyn!

Tradycyjnie popularna Grabka zgromadzi czołowe polskie drużyny w kategorii wiekowej do lat 12. Do Krakowa przyjadą: Zagłębie Lubin, Korona Kielce, Beniaminek Krosno, Dunajec Nowy Sącz, FC Wrocław Academy, Jagiellonia Białystok, Wigry Suwałki, Akademia Piłkarska 21 Kraków, AKS SMS Łódź i Raków Częstochowa. – Każda osoba, która zna się piłce kojarzy ten turniej. Ja pamiętam jeszcze 1997 rok kiedy w hali grała Austria Wiedeń, także my chętnie tutaj przyjedziemy – mówi Grzegorz Raus, koordynator akademii Beniaminka Krosno. Oprócz drużyn polskich nie zabraknie również ekip zagranicznych. Będą nimi chorwacka NK Lokomotiva Zagreb, ukraińskie Karpaty Lwów i Metalist Charków, słowacki MFK Rużomberok oraz białoruskie BATE Borysów.

W turnieju wystąpią drużyny z rocznika 2004, a finały rozegrane zostaną na Stadionie im. Henryka Reymana. Trenerem Wisły 2004 jest Michał Jania, który rywalizował w Grabce w roku 2002. Wystąpił wtedy w jednej drużynie z trenerami w Akademii, Jakubem Bubettym i Patrykiem Jałochą.

Tak było rok temu!

Po raz drugi w historii turniej rozegrany zostanie na trawie. Wcześniej swoją sławę zdobył dzięki rozgrywkom halowym. Po raz pierwszy o Puchar Adama Grabki rywalizowano w 1985 roku. Wówczas w rozgrywkach udział wzięło sześć drużyn, a jedna była z zagranicy – Union Landhaus Wiedeń. Od tamtej pory w rozgrywkach występowały takie drużyny jak: Espanyol Barcelona, Tirol Innsbruck, Spartak Moskwa, Bayer 04 Leverkusen, Ferencvaros Budapeszt, Borussia Dortmund, Leeds United, czy trzykrotny triumfator rozgrywek Sparta Praga. Nie brakowało też czołowych ekip z Polski – Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk czy Jagiellonia Białystok regularnie przyjeżdżają do Krakowa by mierzyć się w tym prestiżowym turnieju. Wisła Kraków zwyciężała w turnieju ośmiokrotnie, a w ostatniej edycji zajęła 5. miejsce.

Adam Grabka to osoba niezwykle zasłużona dla wiślackiej piłki nożnej, która zapisała się w historii „Białej Gwiazdy” złotymi zgłoskami. To właśnie pod jego opieką pierwsze kroki w karierze sportowej stawiali tak znani piłkarze jak: Antoni i Henryk Szymanowscy, Janusz Adamczyk, Jan Jałocha, Adam Nawałka, Leszek Lipka, Piotr Skrobowski czy Jerzy Kowalik. Od 1961 roku zajmował się szkoleniem adeptów, których później przekazywał trenerom trampkarzy. – Ja tym żyję. To trudno wyrazić, jak ogromną radość daje mi wiadomość, że któryś z moich wychowanków awansował do pierwszej drużyny i reprezentacji – mówił w 1977 roku. Zmarł trzy lata później. Właśnie aby upamiętnić wielki wkład Adama Grabki w kształtowanie wiślackiej młodzieży, rokrocznie organizowany jest turniej jego imienia.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x