Środowa rywalizacja polsko-angielska

29
Marzec
2016

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-13 / U-14 / U-16

sparingi exeter

W środę na obóz szkoleniowy do Krakowa przylatują trzy młodzieżowe drużyny Exeter City FC. Jednym z elementów pobytu Anglików w Polsce będą sparingi z ich rówieśnikami z Wisły.

Do Polski przylecą zawodnicy z roczników 2003, 2002 oraz 2000. Już na początku obozu Anglików dojdzie do trzech sparingów z zawodnikami Akademii Wisły. Na boiskach przy ul. Reymonta zagrają roczniki 2002 i 2000 – pierwsze spotkanie rozpocznie się o 15:30, drugie półtorej godziny później. natomiast przy ul. Koletek 20 o 15:30 swój mecz zagra rocznik 2003.

Exeter City FC to angielski klub założony w 1904 roku, obecnie występujący w League Two (czwarty poziom rozgrywkowy w Anglii). Powstał z połączenia dwóch klubów: Exeter United F.C. i St Sidwell’s United. Do połączenia doszło po meczu tych drużyn, wygranych przez St Sidwell’s 3:1. Od tamtej pory Exeter występuje na St James Park. I choć obiekt, który położony jest obok stacji kolejowej, może pomieścić 8 541 widzów, rekord frekwencji wynosi 20 984 – tyle osób oglądało porażkę z Sunderlandem w szóstej rundzie Pucharu Anglii. Zawodnicy klubu z południowo-zachodniej Anglii nazywani są „Grekami”. Dlaczego? Jedna z teorii głosi, że ze względu na związek z parafią St Sidwell’s, której członkowie dawniej byli właśnie „Grekami”.

W 1908 roku Exeter City FC stał się w pełni profesjonalną drużyną i z powodzeniem aplikował do członkostwa w Southern League, zastępując w niej Tottenham Hotspur. Wzniesiono drewnianą trybunę na stadionie, a klub pojął w dzierżawę murawę boiska. 3 października tego roku Exeter odniósł największe zwycięstwo w historii. 14:0 w pierwszej rundzie Pucharu Anglii przeciwko Weymouth.

W 1910 roku po słabym starcie w lidze (dwa zwycięstwa w dziewięciu meczach) podjęto decyzję o zmianie barw. Nieszczęśliwy – zdaniem działaczy – kolor zielony został zastąpiony czerwonym. Biały pozostał. W pierwszym meczu po retuszu, Exeter zremisował u siebie z West Ham United 0:0, ale w następnych pięciu meczach zdobył komplet punktów. Zmiana więc zadziałała i do tej pory „Grecy” występują w strojach w czerwono-białe pasy. W 1920 roku Exeter City został zaproszony do członkostwa w najstarszych rozgrywkach na świecie, The Football League, które zrzeszały kluby z Anglii i Walii. Jednak do tej pory największym sukcesem naszych jutrzejszych rywali jest awans do Leauge One (trzeci poziom rozgrywkowy). Dwukrotnie byli oni ćwierćfinalistami Pucharu Anglii, w 1931 i 1981 roku, ale za pierwszym razem silniejszy okazał się Sunderland, a 50 lat później Tottenham Hotspur.

Obecnie Exeter FC zajmuje trzynaste miejsce w League Two, a z Pucharu Anglii został wyeliminowany w trzeciej rundzie przez słynny Liverpool. W pierwszym meczu Exeter zremisował u siebie 2:2 (choć do 73. minuty prowadził), więc zgodnie z zasadami mecz został powtórzony na obiekcie przeciwnika. Tam już liverpoolczycy nie pozostali żadnych złudzeń, wygrywając 3:0. Dlatego też ponad studziesięciotysięczny Exeter kojarzony jest przede wszystkim ze sławnego Uniwersytetu, na którym studiowała między innymi J.K. Rowling, autorka Harry’ego Pottera.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x