Zajęcia na ściance wspinaczkowej zawodników Wisły Kraków U-10

13
Marzec
2015

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-10

20150312_163748

Czwartek dla zawodników Wisły Kraków U-10 był bardzo ciekawym dniem. Podopieczni Jacka Piszczka mieli okazję pobawić się oraz poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Dzieciom wspinaczka sprawiała dużo radości, z czasem zaczęło dochodzić do różnych rywalizacji. – To wyjście było naszym pierwszym, ale na pewno nie będzie to jednorazowe. Chcemy wprowadzić to do naszego szkolenia, a następne treningi chcemy połączyć z elementami techniki piłkarskiej – stwierdził trener Jacek Piszczek.

Dla tak młodych zawodników bardzo ważny jest zrównoważony rozwój. Jedną z dobrych form treningu ogólnorozwojowego jest ścianka wspinaczkowa. – We wspinaniu udział biorą wszystkie partie mięśni. Bazujemy na nogach, ale wiadomo, że ręce również są ważne. Oprócz rąk i nóg to również mięśnie brzucha i pleców są ważne, zwłaszcza przy wspinaniu się pod dachem – powiedział instruktor z ReniSport. Wtóruje mu Jacek Piszczek: – Na ściance pobudzone do pracy są wszystkie mięśnie, a nie tylko te specyficzne jak przy treningach piłkarskich. Dzięki takiemu treningowi zawodnicy mogą wzmocnić wszystkie mięśnie, włącznie z głębokimi.

20150312_161257

Zajęcia miały bardziej charakter zabawy, jednak trener oraz kierownik pilnowali, aby zawodnicy wynieśli z tej jednostki treningowej jak najwięcej. Na początku zawodnicy przeszli przeszkolenie, aby zajęcia były w pełni bezpieczne. Później zaczęło się spokojne wspinanie się na ścianę, a na samym końcu różnego rodzaju rywalizacje. Jednemu z zawodników udało się pokonać pięciometrową ścianę w 22 sekundy. Zawodnicy wchodzili na ściankę dwójkami, a osobami asekurującymi byli kierownik drużyny Roman Morys oraz trener Jacek Piszczek. – Chcemy, aby te ćwiczenia miały aspekt szybkościowy. Jedna grupa będzie się wspinać na ścianę, a druga ćwiczyć na materacach, gdzie wzmacniać będą stabilizację – stwierdził trener Piszczek i dodał: – Dzięki takim wyjściom zwiększa się też integracja w grupie.

Jak podkreśla instruktor wspinaczki, najważniejsze jest, aby zawodnicy byli ciągle w ruchu, ponieważ to w młodym wieku jest najistotniejsze. Na koniec zadaliśmy pytanie, czy zdarza się, aby tak młodzi chłopcy wchodzili na ściankę. – Zdarza się, że dzieci zaczynają się wspinać w wieku 7-8 lat. To kwestia chęci i możliwości – zakończył instruktor wspinaczki.

20150312_163159

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x