Rafał Wisłocki o wtorkowej konferencji z Ekstraklasą i firmą Double Pass

23
Luty
2017

Autor Akademia

Kategoria Aktualności

konferencja double pass

We wtorek 21. lutego w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca Akademii Klasy Ekstra wraz z udziałem belgijskiej firmy Double Pass. Wisłę Kraków reprezentowali Manuel Junco, Paweł Regulski oraz Rafał Wisłocki. Z Dyrektorem Akademii porozmawialiśmy o tym spotkaniu.

Co było głównym tematem konferencji i jaki nadrzędny cel przyświecał spotkaniu?
– Konferencja zorganizowana została przez Ekstraklasę SA wraz z belgijską firmą Double Pass zajmującą się audytami w Akademiach Piłkarskich. Ich działalność skupia się na tym, aby poprawiać jakość szkolenia w kraju, w którym działają. Firma ma bogatą przeszłość, a największe ich sukcesy to działalność w Belgii, w Bundeslidze, Premier League, na Węgrzech, Danii, czy Japonii. Ekstraklasa podkreśla, że w najbliższym półroczu nie ma zamiaru prowadzić audytów w akademiach, natomiast bardziej skupi się na tym, aby przez najbliższe miesiące po dwie osoby z każdego klubu Ekstraklasy miały możliwość odbycia szkolenia, które ma na celu podniesienia jakości pracy w Akademiach Piłkarskich jak np. rozpoznawanie talentów. Czwartkowa konferencja była więc wprowadzeniem do tego co ma się wydarzyć w kwietniu, maju, oraz czerwcu. Przewidzianych zostało 10 tematów głównych, które maja być realizowane w trzydniowych sesjach zjazdowych, odbywających się w Warszawie. Ekstraklasa wspiera ten projekt finansowo.

Co o tym sądzisz?
– Uważam, że jest to bardzo ciekawa idea, która z całą pewnością podpowie jak poprawić komunikację w klubach. Podczas zjazdu pojawiło się sporo informacji w jaki sposób można zbudować dobrze funkcjonującą akademię, współpracującą z pierwszym zespołem. Belgijska firma pokazywała swoje bogate doświadczenie, jakie posiada z pracy w innych federacjach i klubach. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele detali oraz informacji które ukazywały różne kierunki rozwoju. Bardzo ciekawym elementem było to, w jaki sposób można współpracować w pierwszym zespole, jak zbudować sobie komitet techniczny, który miałby odpowiadać za to w jakim kierunku akademia będzie zmierzać. Warto, aby trener pierwszego zespołu, władze pierwszego zespołu posiadały wiedzę, która dostarczy im informacji w jaki sposób działa akademia.

Spotkanie przedstawicieli wszystkich ekstraklasowych klubów to świetna możliwość do wymiany poglądów na temat szkolenia dzieci i młodzieży. Jakie tematy zostały poruszone na forum, jaki wpływ będzie miała ta konferencja na rozwój polskiej piłki?
– Na bieżąco były poruszane większe tematy. Można było wymienić wiele poglądów z dużą liczbą osób. Z mojej perspektywy było to bardzo pozytywne wydarzenie. Fajna wymiana doświadczeń. Dużą uwagę poświęcono komitetowi technicznemu funkcjonującemu w klubie. Wniosek ogólny jest niezbyt dobry. Pierwszy zespół w niewielkim stopniu oddziałuje na to co dzieje się w akademiach. Należy dążyć do tego, aby komunikacja miedzy pierwszym zespołem, a akademią było taka jak na Zachodzie w mocniejszych ligach, gdzie komunikacja jest dużo większa i płynniejsza. Na przykładzie Anderlechtu Bruksela ukazane zostały ciekawe statystyki. W 2004 roku wychowankowie Anderlechtu stanowili 5% składu, który zdobył mistrzostwo Belgii. Z kolei kilkanaście lat później po przeprowadzaniu projektu, wprowadzeniu nowej jakości, wychowankowie mistrzowskiego Anderlechtu stanowili już 50% zawodników całej kadry. Te liczby były bardzo przekonywujące.

Czyli pierwszym głównym celem jest rozwój polskiej piłki?
– Większa liczba wychowanków w klubach Ekstraklasy, większa jakość, będzie przynosiła korzyści dla klubów. Z czasem ci zawodnicy będą przechodzili do lepszych europejskich zespołów, a do polskich klubów będą trafiały pieniądze, które będzie można inwestować w akademię, czy infrastrukturę. Powstanie samonapędzająca się machina. Z wielu rzeczy, które zostały poruszone na konferencji zdajemy sobie sprawę. Dla polskiej piłki wielką korzyścią byłoby, aby osoby zarządzające spółkami posiadały omawianą wiedzę dotyczącą szkolenia młodzieży. Na spotkaniu obecnych było kilku przedstawicieli klubów, którzy zasiadają w zarządach spółek. Mam nadzieję, że z czasem ich wiedza będzie się poszerzać, co będzie bardzo pozytywne w kontekście współpracy pomiędzy pierwszym zespołem, a akademią.

IMG_4310
Hasło przewodnie firmy Double Pass

Jakie przełożenie będzie miała ta konferencja na Akademię Piłkarską Wisła Kraków?
– Nasza akademia jest na etapie budowania współpracy ze Spółką Akcyjną. Pojawił się nowy trener Hiszpan – Kiko Ramirez, który aktualnie musi się zająć pierwszym zespołem. Wierzymy, że wkrótce zdobędzie wiedzę na temat tego jak wygląda szkolenie młodzieży w przypadku młodszych roczników. Jeżeli chodzi o samą współpracę z firmą Double Pass to myślę, że jest to dopiero początek. Osobiście na konferencji poruszyłem kilka tematów, bezpośrednio w rozmowach z przedstawicielami firmy, a także z samym jej prezesem. Rozmawiałem m.in. na temat tego jak można w przyszłości pracować z zawodnikami, którzy kończą akademię, jednak nie trafiają do pierwszego zespołu i nie mogą się już rozwijać bardziej piłkarsko. Warto dawać szansę takim zawodnikom rozwoju w zawodzie w Akademii.

W jakich rolach? Ostatnio sporo osób decyduje się na pracę jako skaut lub trener młodzieży.
– Jedną z opcji mogłoby być związanie się z akademią w roli greenkeepera, czyli osoby zajmujące się nawierzchnią. Chodzi o to, aby te osoby zostawały w klubie, przy piłce. Jeżeli zawodnicy mają wysokie predyspozycje mentalne można angażować ich w działania wewnątrz akademii. Inne pytania dotyczyły indywidualnych treningów, które powoli u nas wprowadzamy. W najbliższym czasie chcielibyśmy w Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków wprowadzić cały taki projekt. Pytałem jak wyglądało to w Belgii, w Anderlechcie Bruksela, ponieważ jak wiadomo jest to kraj rodzinny i uważam, że warto się na nim wzorować.

Jak postrzega Pan Akademię Klasy Ekstra? Ostatnio przy Reymonta była obecna we wrześniu 2016 roku, gdzie udział w niej wzięło 400 dzieciaków, co śmiało można uznać za sukces. Kiedy można spodziewać się ponownej wizyty na Wiśle?
– Sam projekt Akademii Klasy Ekstra jest bardzo fajną ideą turnieju. Dzieciaki rywalizują ze sobą bez nacisku na wynik. Chodzi o to, aby dzieci zainteresowały się sportem, zaraziły się pasją. Idea jest taka, żeby promować Ekstraklasę, co wiąże się z korzyściami dla klubów, które ona sama wspiera. Jest to bardzo fajna możliwość dla dzieci, aby przekonać się do sportu, odkryć własną pasję, swój talent. Z tego co się orientuje na wiosnę będzie kontynuowany projekt, a więc pojawią się kolejne wydarzenia. Przy ul. Reymonta 22 również nie zabraknie atrakcji. Dołożymy wszelkich starań, żeby nasz klub zrealizował najlepszą wersję tego wydarzenia. Na pewno jest to też element promujący i pokazujący jak w naszej akademii przebiega szkolenie dzieci i młodzieży.

Rozmawiał Rafał Stary

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x