Podsumowanie: Sześciu Mistrzów Polski Juniorów zagrało jesienią w pierwszej drużynie Wisły

25
Grudzień
2015

Autor Akademia

Kategoria Aktualności

08162015_044

Ostatnie dni grudnia to idealny moment by przyjrzeć się jak w 2015 roku radzili sobie wychowankowie Wisły Kraków. Mimo słabej pozycji ligowej Białej Gwiazdy nutką optymizmu jest fakt, że coraz więcej młodych zawodników dobija się do pierwszego zespołu. W 2015 roku w barwach Wisły wystąpiło 10 wychowanków, aż sześciu Mistrzów Polski Juniorów z 2014 roku.

Niepodważalną pozycję w drużynach trenerów Franciszka Smudy, Kazimierza Moskala i Marcina Broniszewskiego mieli Alan Uryga oraz Łukasz Burliga. Defensywny pomocnik wystąpił w 32 meczach, z kolei „Bury” w 37. Podstawowym zawodnikiem Białej Gwiazdy od momentu powrotu do klubu jest też Krzysztof Mączyński. Reprezentant Polski rozegrał 20 meczów w rundzie jesiennej i, poza meczem Pucharu Polski, wszystkie od pierwszej minuty.

08282015_030

Właśnie w meczu z Ruchem Chorzów debiutował Krystian Kujawa, 19-letni środkowy obrońca, który w 2014 roku cieszył się z Mistrzostwa Polski Juniorów. Obok niego w tym spotkaniu wystąpił Michał Czekaj. Kujawa zagrał również w Ekstraklasie – 74 minuty w ostatnim meczu roku z Pogonią Szczecin.

12182015_021

Po cztery występy w Ekstraklasie odnotowali Grzegorz Marszalik i Kamil Kuczak. Odważnie do drużyny wdarł się szczególnie „Marszal” – debiutował w Pucharze Polski i wprowadził sporo animuszu do poczynań ofensywnych Białej Gwiazdy. Z kolei w drugim ekstraklasowym występie, przeciwko Koronie Kielce, pojawił się na boisku tylko na trzynaście minut, ale w tym czasie zdążył dać się sfaulować przez co rywal grał w osłabieniu oraz wywalczył – nieodgwizdany przez sędziego – rzut karny.  – Miał bardzo dobry początek, byłem zaskoczony decyzją, że przechodzi do pierwszej drużyny, natomiast była to na tyle dobra decyzja, bo wyglądał wtedy fantastycznie – mówi o Marszaliku trener rezerw Maciej Musiał. Kuczak powoli pukał do drzwi pierwszej drużyny. Debiutował ponad rok temu, ale w Ekstraklasie po raz pierwszy zagrał 19 września, wchodząc na ostatni kwadrans meczu Wisły z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Później zaliczył dwa epizody, by podobnie jak Kujawa mecz z Pogonią rozpocząć od pierwszej minuty. Przez 90 minut nie zdołał pokonać bramkarza, ale kilkukrotnie zagroził defensywie szczecinian.

W ostatniej kolejce szansę debiutu otrzymał Jakub Mordec. 19-letni pomocnik pojawił się na ostatni kwadrans zmieniając Kujawę. Symboliczny, ale jednak, debiut zanotował też Konrad Handzlik. Młodzieżowy reprezentant kraju pojawił się na boisku w wygranym meczu z Zagłębiem Lubin, stając się szóstym najmłodszym debiutantem Wisły w XXI wieku. Możliwe, że gdyby nie uraz w końcówce rundy dostąpiłby możliwości występu od pierwszej minuty.

12182015_004

Przebojem miejsce w składzie wywalczył sobie Jakub Bartosz, który skorzystał na kontuzji Bobana Jovicia. Wszedł w 20. minucie meczu z Legią Warszawa i spisał się na tyle dobrze, że ostatnie dwa spotkania zaczynał już w pierwszym składzie. Co istotne – komentatorzy podkreślali fakt, że 19-letni prawy obrońca nie odstaje fizycznie na tle rywali. – Oczywiście, piłkarsko musi jeszcze dużo popracować, ale co mógł zrobić to zrobił. Zaskoczony nie jestem, Kubę znam bardzo dobrze, wiem, że jego mentalnie takie rzeczy nie ruszają, jest odporny – mówi Musiał.

Podsumowanie statystyczne:
Łukasz Burliga – 3039 minut, 37 występów, 26 pełnych, jeden z ławki, trzy gole i cztery asysty
Alan Uryga – 2505 minut, 34 występy, 23 pełnych, cztery z ławki
Krzysztof Mączyński – 1715 minut, 19 występów, 15 pełnych, jeden z ławki, gol i asysta
Jakub Bartosz – 251 minut, dwa pełne występy, jeden z ławki
Krystian Kujawa – 135 minut
Kamil Kuczak – 119 minut, jeden pełny występ, trzy z ławki
Michał Czekaj – 90 minut, jeden pełny występ
Grzegorz Marszalik – 70 minut, pięć występów z ławki
Jakub Mordec – 15 minut, jeden występ z ławki
Konrad Handzlik – minuta, jeden występ z ławki

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x