Czerwiec
2016

Kategoria Aktualności / U-15

2001

To był bardzo nerwowy mecz. Wisła Kraków 2001 źle rozpoczęła derbowe spotkanie z Cracovią, ale później – wydawało się – że ma rywala na wyciągnięciu ręki. Niestety nie udało, a na domiar złego, swój udział w tym wszystkim miał sędzia spotkania, przez którego decyzje mecz toczył się w bardzo nerwowej atmosferze.

Żeby podtrzymać szanse na walkę o prymat w Małopolsce, zawodnicy Wisły musieli Cracovię pokonać. I chyba nie tak wyobrażali sobie początek spotkania, bo po dwunastu minutach przegrywali już 0:2. Po drugiej bramce wiślacy wzięli się jednak do roboty. Najpierw z dystansu bramkarza gospodarzy próbował zaskoczyć Michał Cienkosz, a w 19. minucie Jakub Zawada zdobył kontaktową bramkę, wykorzystując dośrodkowanie Damiana Korczyka. Chwilę później sędzia powinien podytkować jedenastkę po ewidentnym faulu na strzelcu gola w polu karnym Cracovii, ale jego gwizdek milczał. Tymczasem gospodarze w ostatnich sekundach zdobyli trzecią bramkę, wykorzystując zamieszanie po rzucie rożnym.

Na drugą połowę wyszła kompletnie odmieniona Wisła, która zepchnęła Cracovię do głębokiej defensywy. Już w pierwszej minucie Cienkosz głową strzelał celnie, ale zbyt lekko by zaskoczyć bramkarza. Ten sam zawodnik w 44. minucie został bezpardonowo powalony w polu karnym i sędzia tym razem nie mógł podjąć innej decyzji – rzut karny dla Wisły. Do jedenastki podszedł Szymon Windys, ale bramkarz gospodarzy wyczuł jego intencje. Wisła jednak się nie poddawała i w 51. minucie dopięła swego – Wojciech Ruśniak na raty zmniejszył przewagę przeciwnika. Wisła, potrzebując jednej bramki do remisu, coraz bardziej się odkrywała, bez przerwy atakując, i na pięć minut przed końcem meczu naraziła się na bolesną kontrę. Jeden z zawodników Cracovii uciekł obronie Wisły i Dawidowi Jampichowi nie pozostawało nic innego jak faulem przerwać akcję. Sędzia bez wahania pokazał na jedenasty metr, choć wydawać się mogło, że faul miał miejsce przed szesnastką. Obrońca Wisły otrzymał czerwoną kartkę, a dodatkowo dwóch zawodników zostało ukaranych karą czasową. Wracający po kontuzji Kamil Broda rzucił się w ten sam róg, w który uderzył Dominik Duszyk, ale piłka była poza jego zasięgiem. Mimo prób do ostatnich sekund Wisła przegrała w 20. kolejce Małopolskiej Ligi Trampkarzy z Cracovią 2:4.