KURO Piłkarz Października: Aleksander Buksa

Listopad
2016

Kategoria Aktualności / U-14 / U-15

baz11112016-0152

Październik był miesiącem Aleksandra Buksy! Młody napastnik występujący w Wiśle Kraków 2002 został wybrany KURO Piłkarzem Października Akademii. Wyróżnił się w Turniej Czterech Narodów oraz dwukrotnie w derbach Krakowa. Nagrodę otrzymał z rąk prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszarda Niemca w przerwie meczu Kraków – Lwów z okazji 105-lecia MZPN-u.

Buksa urodził się 15 stycznia 2003 roku. Od tego sezonu trenuje przede wszystkim z rocznikiem starszym, w nim też gra większość meczów. Początek października stracił jednak przez drobny uraz. Ale do gry wrócił w najlepszym momencie. Zagrał na prawym skrzydle w derbach rocznika 2002, przyczyniając się do zwycięstwa 2:0, a trzy dni później był wiodącą postacią w myślenickim Turnieju Czterech Narodów, gdzie rywalami wiślaków byli Liverpool FC, MSK Żylina i Hertha BSC. Reprezentant Polski do lat 14 strzelił Słowakom bramkę i asystował przy trafieniu na 1:0 w meczu z berlińczykami. Później zagrał w kolejnych derbach, tym razem w swoim roczniku – 2003 – wziął sprawy w swoje ręce i gdy Wisła przez godzinę nie mogła sforsować obrony Cracovii najpierw uderzeniem sprzed pola karnego dał prowadzenie, a trzy minuty później dogrywał do Macieja Łabuza, który ustalił wynik spotkania.

Dla Olka jest to już drugie takie wyróżnienie. Wcześniej został najlepszym zawodnikiem miesiąca do lat 14 w listopadzie 2014 roku.

Zważywszy na to, że jest rok młodszy bardzo dobrze dawał sobie radę na turnieju z mocnymi przeciwnikami. Uważam, że jego atutem jest chłodna głowa. To co jest najważniejsze dla napastnika. W polu karnym nie wariuje i wie co z piłką zrobić. Ten atut może pozwolić mu grać na wysokim poziomie. Bardzo dobra lewa noga, prawa niewiele gorsza. Teraz dopiero od kilku tygodni zaczynamy mocno pracować indywiudalnie w ramach szkoły, skupiając się nad techniką strzału – mówi trener Wisły 2002 Adrian Filipek.