Jakub Bubetty: „Dobrze jest raz na jakiś czas wyjść ze swojego podwórka i zobaczyć jak trenują inni”

17
Listopad
2015

Autor Akademia

Kategoria Aktualności

received_934799103222754

Uważam, że są u nas chłopaki, którzy spokojnie poradziliby sobie w akademii Crystal Palace – mówi po dwutygodniowym pobycie w klubie z Premier League Jakub Bubetty. Nasz trener bramkarzy w rozmowie z akademiawisly.pl opowiada między innymi o szkoleniu w Anglii.

Jak się dostałeś do Crystal Palace?
– Mój znajomy Tomek Król pracuje z bramkarzami w akademii Crystal Palace w grupach wiekowych U-9, 10 i 11. Chciałbym mu podziękować za możliwość oglądnięcia od środka jak to tam wygląda.

Od razu byłeś ukierunkowany na Anglię czy był to temat otwarty?
– Temat był otwarty.

Mówi się, że akurat w Anglii nie potrafią dobrze szkolić bramkarzy
.
– Nie ma co ukrywać – nie ma tam wielkiej filozofii jeśli chodzi o szkolenie bramkarzy, choć liga angielska jest bardzo trudna dla bramkarzy.

Ogólnie jest takie przeświadczenie, że w Anglii bramkarz musi być bardzo dobry fizycznie.

– Warunki fizyczne odgrywają bardzo ważną rolę, choć w drużynie Crystal Palace występuje bardzo dobry bramkarz jak Julian Speroni który mierzy tylko 185 cm wzrostu. Gra na przedpolu oraz gra nogami również odgrywają bardzo ważną kwestie. U nas pierwszej drużynie mamy najlepszy przykład gdzie na co dzień występuje Radosław Cierzniak, bardzo dobrze gra nogami jak i świetnie radzi sobie na przedpolu mimo swojego wzrostu.

Na Twitterze napisałeś, że zawodnicy wiedzą po co przychodzą na trening.
– Widać po nich zaangażowanie od samego początku. W każdej minucie treningu chcą dać z siebie wszystko, dla nich to rzecz normalna. Świadomość tych chłopców jest trochę na innym etapie. Trochę się to różni od tego co jest u nas.

received_934798323222832

Crystal Palace jest jednym z wielu klubów w Londynie, Arsenal czy Chelsea są bardziej popularne. Oznacza to, że Palace zbiera słabszych piłkarzy?
– Myślę, że zależy to głównie od skautingu. A drugą ważną kwestią jest miejsce zamieszkania, odległość domu zawodnika od akademii nie może przekraczać 90 minut dojazdu. Jest to z góry narzucone przez federacje. Ogólnie w Anglii przydziela się akademiom kategorie. Crystal Palace ma kategorię B ze względu na liczbę obiektów treningowych oraz liczbę trenerów, chociaż patrząc do tego co jest u nas to i tak jest zdecydowanie lepiej. Będąc na meczu młodzieżowym z Tottenhamem Hotspur zwaliło mnie trochę z nóg, jak to wygląda w Spurs.

Ile akademia Crystal Palace ma boisk?
– 8 boisk trawiastych oraz 3 ze sztuczną nawierzchnią w tym jedna kryta.

Patrząc w ranking akademii w Anglii, ciężko znaleźć Crystal Palace wysoko.
– W kategoriach od U-16 do U-18 są prowadzone rozgrywki, w których Palace nie gra z rywalami typu Arsenal czy Chelsea gdyż te drużyny znajdują się w kategorii A.

Jak to wygląda pod względem stawiania na wychowanków?

– Na dzień dzisiejszy Crystal Palace podreperowało swój budżet, więc nie do końca stawiają na młodzież, nie pchają ich do gry, zresztą jak w większości angielskich klubów.

Których grup wiekowych treningi oglądałeś?
– Od rocznika 2006 do 2000. Już w kategorii U-9 dwie godziny w tygodniu trenują pod okiem trenera bramkarzy, podobnie jak drużyny U-10 i U-11. Od U-12 do U-16 mają dwie pełne jednostki treningowe. Potem idą oni już wyżej, do następnej fazy akademii.

Czyli treningi bramkarskie obowiązują od dziewiątego roku życia.
– Myślę że jest to dobry pomysł. Chciałbym, żeby chłopaki zaczęli się szkolić wcześniej.

12269090_934967936539204_1908039569_o

Zwykle z różnych opowieści można wywnioskować, że nie ma wielkiej różnicy jeśli chodzi o rodzaj ćwiczeń.
– Treningi są bardzo podobne, lecz dużą uwagę zwraca się na grę nogą. Zresztą w dzisiejszych czasach u bramkarza to podstawa. Na pewno jest zdecydowanie większa intensywność zajęć.

Na co trenerzy w Anglii zwracają uwagę szczególną?
– Główną rolę u bramkarzy odgrywają fizyczność, szybkość i podejmowanie szybkich decyzji na boisku. Już w młodym wieku robione są chłopcom badania i analitycy od razu wiedzą jaki wzrost osiągnie zawodnik. Wiadomo, kontrolują to, aby nie pominąć jakiejś perełki. Uważam, że są u nas chłopaki, którzy spokojnie poradziliby sobie w akademii Crystal Palace.

Mecz Premier League z bliska robi wrażenie?
– Nie ukrywam, że jednym z moich marzeniem było zobaczyć mecz ligi angielskiej na żywo i fajnie, że udało się akurat na spotkanie Crystal Palace z Manchesterem United. Dzięki temu byłem podwójnie szczęśliwy.

Planujesz kolejne staże?

– Jak będzie okazja i pozwoli na to czas, to na pewno. Chcę się cały czas rozwijać, a takie wyjazdy dają taką możliwość. Poza tym uważam że dobrze jest raz na czas wyjść ze swojego podwórka i zobaczyć jak trenują inni. Chciałbym wyjechać do akademii któregoś niemieckiego klubu. Aktualnie interesuje mnie szkolenie młodych zawodników i w tym kierunku chcę się rozwijać. Praca ze starszymi nie jest dla mnie na dzień dzisiejszy priorytetem, numerem jeden jest akademia, tutaj chce posiąść jak najwięcej wiedzy i być w tym „mistrzem”.

received_934798466556151

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x