Historia

30 lat szkolenia młodzieży w Towarzystwie Sportowym Wisła Kraków

Od wielu lat dobrą tradycją krakowskiej Wisły jest stawianie na pracę z młodzieżą. We wrześniu 1987 roku dr nauk o kulturze fizycznej Stanisław Chemicz wprowadził szkolenie chłopców w wieku 8–15 lat, zakładając Szkółkę Piłkarską TS Wisła Kraków. Kolejnym etapem w historii Towarzystwa było utworzenie Akademii Piłkarskiej, która powstała z połączenia zespołów juniorskich – występujących w Wisła Kraków S.A. oraz zespołów dziecięcych Szkółki Piłkarskiej TS Wisła Kraków. Stało się to 1 lutego 2014 roku.

Celem nadrzędnym pracy szkoleniowej trenerów było i jest przygotowanie możliwie największej liczby piłkarzy do gry w pierwszym zespole juniorów, którzy następnie mogą trafić ekstraklasowego zespołu seniorów. Opiekę nad młodymi zawodnikami początkowo obejmowali byli piłkarze mający za sobą bogatą przeszłość zawodniczą, a także posiadający stopnie instruktorskie lub trenerskie. Swoją przygodę szkoleniową w Szkółce Piłkarskiej rozpoczynali m.in: Henryk Szymanowski, Janusz Krupiński, Dariusz Wójtowicz, Gerard Juszczak. Obecnie kadrę trenerską Szkółki tworzy grupa młodych trenerów, absolwentów AWF posiadających uprawnienia trenerskie I i II klasy.

Jedną z ważniejszych tradycji Szkółki jest Ślubowanie nowo przyjętych zawodników. Uroczyste spotkanie w którym biorą udział rodzice chłopców, działacze klubowi i znani sportowcy ma swój kulminacyjny moment w chwili ślubowania złożonego na sztandar klubowy. Każdy z młodych Wiślaków otrzymuje z rąk aktualnych i byłych piłkarzy odznakę oraz legitymację klubową.

Swoje umiejętności piłkarskie mali adepci tego sportu mogą konfrontować z rówieśnikami reprezentującymi inne kluby, za równo te krajowe jak i zagraniczne. W okresie dwudziestu pięciu lat działalności Szkółki Piłkarskiej występowali oni w wielu turniejach, m.in. w Wiedniu, Paryżu, Lyonie, Brukseli, Genui, Cagliari, Zurychu, Pradze, Paryżu, Goeteborgu, Klagenfurcie, Prešovie, Mediolanie, Innsbrucku czy też w Orlando na Florydzie.

W trakcie gier turniejowych za granicą grali z ponad 200 zespołami z Państw na całym świecie. Walczyli z tak znanymi klubami, jak: Stocke City, Leeds United, Vienna, Rapid Wiedeń, Sturm Graz, FC Salzburg, Feyenoord Rotterdam, Auxerre, Paris St. Germain, Dynamo Kijów, Spartak Moskwa, Dynamo Mińsk, Dundee United, Borussia Doutmund, Bayer Leverkusen, Dniepropietrowsk, AIK Sztokholm, Espanyol Barcelona, Inter Mediolan, Juventus Turyn, Roma.

Przebywający poza granicami kraju chłopcy ze Szkółki oprócz udziału w rozgrywkach sportowych, mieli możliwość zwiedzania wielu miast i zobaczenia wspaniałych zabytków historycznych i kulturalnych takich jak chociażby: Prater,Wenecja, katedra Św. Stefana w Wiedniu, katedra Notre Dame, wieża Eiffla, Luwr, zamek Hradczany w Pradze, Dom Królewski, Parlament i gmach siedziby NATO w Brukseli, Muzeum kryształów Swarovskiego w Wattens, katedry w Mediolanie czy stadionów San Siro i Old Trafford oraz skocznię narciarską Bergisel w Innsbrucku.

Dotychczas 397 zawodników (stan na 30.06.2013) ukończyło Szkółkę Piłkarską Wisły. Pierwsi absolwenci Szkółki z roczników 1977 i 1978 poprzez grę i szkolenie w juniorach młodszych, zdobyli w sezonie rozgrywkowym 1995/96 po raz siódmy w historii Towarzystwa mistrzostwo Polski juniorów U-18 i powtórzyli ten sukces również rok później. Aktualnie kilkunastu zawodników wywodzących się z naszej szkółki gra w zespołach ekstraklasowych czy też I ligowych. Paweł Stolarski jest podstawowym zawodnikiem ekstraklasowej Lechii Gdańsk, Bartosz Iwan i Krzysztof Mączyński grają w Górniku Zabrze, Piotr Stawarczyk w Ruchu Chorzów, Michał i Mateusz Mak w GKS Bełchatów, zaś Michał Czekaj, Łukasz Burliga, Daniel Brud są zawodnikami ekstraklasowej drużyny Wisły Kraków SA.

Efektownym przykładem szkolenia chłopców w Szkółce pozostaje również fakt, iż wielu z nich reprezentowało barwy Polski w meczach międzypaństwowych w drużynach juniorskich – byli to m.in. Dariusz Zawadzki, Maciej Palczewski, Paweł Płonka, Paweł Nowak, Marcin Pasionek, Paweł Weinar, Rafał Wójcik, Marcin Juszczyk czy w ostatnim czasie Paweł Stolarski. W roku 1996 zawodnicy Szkółki: Marcin Pasionek, Paweł Weinar zostali powołani do kadry olimpijskiej Polski na Igrzyska w Sydney 2000, a Łukasz Skrzyński i Rafał Wójcik byli powołani na konsultacje i mecze kadry olimpijskiej prowadzonej przez trenera Pawła Janasa.

Dariusz Zawadzki (rocznik 1982) zdobył wraz z reprezentacją Polski juniorów U-16 tytuł wicemistrza Europy juniorów, rozgrywanych w Czechach, a w roku 2001 z reprezentacją Polski U-18 wywalczył tytuł mistrza Europy juniorów w Helsinkach. Działalność Akademii Piłkarskiej nie ogranicza się tylko do treningów i turniejów. Tradycją stały się spotkania wszystkich roczników przed świętami na tradycyjnym opłatku wigilijnym i wielkanocnym jajku. Przy okazji składania sobie życzeń odżywają wspomnienia z licznych turniejów, meczów i wspólnie przeżytych chwil.
To bardzo integruje młode piłkarskie środowisko i pozwala na utrwalenie i pogłębienie więzów pomiędzy zawodnikami.

Realizowane są również podstawowe zadania wychowawcze. W tym wieku najważniejsze są sprawy związane ze szkołą. Przyjęta została w związku z tym zasada, że ćwiczyć mogą tylko ci chłopcy, którzy nie mają problemów z nauką. Wielką pomoc okazują rodzice zawodników, którzy kibicują swoim pociechom, wspierają finansowo działalność klubu i współorganizują imprezy sportowe oraz pozasportowe, które odbywają się na Wiśle. Sponsorami są też liczne firmy i instytucje oraz ludzie dobrego serca, zakochani w młodzieżowej piłce nożnej, bez pomocy których wielu rzeczy nie dało by się zorganizować. Często jest to nie tylko pomoc finansowa, ale również zaangażowanie i poświęcenie własnego czasu, który szczególnie w obecnych czasach jest bezcenny.

Co Szkółka dała przez 27 lat młodym piłkarzom? Pomijając akcenty czysto sportowe, to przede wszystkim przekonanie do sensu ciężkiej pracy i nauki mogącej przynieść powodzenie w życiu, wskazanie właściwej drogi postępowania, umiejętność przezwyciężenia własnych słabości i niepoddawania się w chwilach niepowodzeń, szacunek i tolerancję dla innych ludzi, atencja dla przełożonych i kolegów, solidarność oraz wierność wyznawanym ideom.

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x