„Grabka”: Znamy już wszystkie drużyny czerwcowego turnieju!

21
Kwiecień
2015

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-12

Fot. Krzysztof Porebski / www.fotoporebski.pl

Wielkim krokami zbliża się Międzynarodowy Turniej im. Adama Grabki, w którym od 28 lat rywalizują dwunastolatkowie. Popularna „Grabka” odbędzie się w dniach 6-7 czerwca. Już dzisiaj znamy wszystkie szesnaście drużyn, które wezmą w nim udział. W rozgrywkach wystąpi dziesięć polskich zespołów, w tym dwie wiślackie, oraz sześć zagranicznych. Jeżeli termin wydarzenia nie będzie kolidował z meczem pierwszej drużyny Wisły Kraków, to większość spotkań zostanie rozegrana na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana.

Zapraszaliśmy zespoły, które gwarantują wysoki poziom oraz różnorodność stylu gry – mówi dyrektor Akademii, Dariusz Gryźlak. – Przyjadą do nas drużyny z sześciu różnych zagranicznych państw i myślę, że rywalizacja będzie bardzo ciekawa. Może brakuje głośnych nazw, ale czasami te mniej znane kluby lepiej szkolą młodzież i właśnie z takimi warto się mierzyć. Przygotowania trwają od kilku miesięcy i mogę zapewnić, że robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby to wydarzenie miało szczególną oprawę. Pracujemy nad tym, żeby dzieciaki przez cały turniejowy weekend ani przez moment się nie nudzili.

O siedmiu drużynach informowaliśmy na początku lutego: Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok, Akademia Piłkarska 21, Szkoła Mistrzostwa Sportowego Łódź, Slovan Bartysława i Banik Ostrawa już wtedy potwierdziły nam swoją czerwcową obecność. Od tego czasu dołączyła do nich pozostała siódemka, którą tworzą: Ruch Chorzów, Zagłębie Lubin, FCB Escola Varsovia, ukraińskie Karpaty Lwów, chorwacki NK Jedinstvo Donji Miholjac, łotewska FK SuperNova oraz reprezentacja południowej Walii stworzona z zawodników klubów, które na co dzień występują w angielskie Championship.

Chorzowianie należą do stałych bywalców „Grabki” – „Niebiescy” przyjadą do Krakowa na nasz turniej po raz szesnasty. Czwarty występ zanotuje Zagłębie Lubin. Do tej pory „Miedziowi” prawie za każdym razem byli w czołówce: w 1998 roku zajęli trzecie miejsce, a dwa lata temu byli najlepsi. Z dobrej strony w swoich dwóch występach w „Grabce” pokazały się Karpaty Lwów. Ukraińcy w 2008 roku zajęli pierwsze miejsce, a rok później ukończyli turniej na szóstym miejscu. Debiut zaliczy warszawska szkółka FC Barcelony – Escola, która została założona w 2011 roku. Polski odpowiednik słynnej La Masii szkoli dzieci do trzynastego roku życia.

Do Krakowa po raz pierwszy przyjadą również NK Jedinstvo Donji Miholjac oraz FK SuperNova. Drużyny w Polsce mało znane, ale słynące w swoich państwach z dobrej pracy z młodzieżą. – Obie szkółki są w swoich krajach prestiżowe. Drużyna łotewska co roku jeździ na turnieje do Hiszpanii czy Rosji, a teraz odwiedzi również Polskę – mówi trener Wisły U-12 Mateusz Stolarski.

W całej historii Turnieju im. Adama Grabki tylko raz zdarzyło się, że udział wzięła reprezentacja. Miało to miejsce w 1997 roku, kiedy Czesi byli bezkonkurencyjni i zajęli pierwsze miejsce. W tym roku w „Grabce” wystąpi reprezentacja południowej Walii. – Mieliśmy w planach drużynę z angielskiej Premiership, bardzo medialną, ale nie mogliśmy czekać w nieskończoność na decyzję tego klubu. Walijczycy są ciekawą drużyną, reprezentującą brytyjski futbol, z którym nasi zawodnicy mieli styczność tak naprawdę tylko raz, kiedy rok temu ograli Manchester United. Będzie to na pewno bardzo ciekawy przeciwnik, zarówno dla nas, jak i pozostałych drużyn – ocenia Stolarski.

28. Międzynarodowy Turniej im. Adama Grabki (6-7 czerwca):
1. Wisła Kraków A
2. Wisła Kraków B
3. Śląsk Wrocław
4. Jagiellonia Białystok
5. Lechia Gdańsk
6. Akademia Piłkarska 21 Kraków
7. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Łódź
8. Zagłębie Lubin
9. FCB Escola Varsovia
10. Ruch Chorzów
11. Karpaty Lwów
12. NK Jedinstvo Donji Moholjac
13. FK SuperNova
14. Reprezentacja południowej Walii
15. Slovan Bratysława
16. Banik Ostrawa

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x