„Grabka” w drugi weekend czerwca. Wśród drużyn m.in. SL Benfica!

20
Marzec
2018

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-12

grabka2018

SL Benfica będzie najgłośniejszą marką, która weźmie udział w 31. Turnieju im. Adama Grabki! 20 drużyn z Polski i zagranicy w dniach 9-10 czerwca rywalizować będzie w kolejnej edycji turnieju dla dwunastolatków ku pamięci wybitnego trenera i wychowawcy, który wychował plejadę gwiazd, w tym m.in. obecnego selekcjonera reprezentacji Polski. W tym roku zagrają drużyny z rocznika 2006.

Relacja z poprzedniej edycji Turnieju im. Adama Grabki

Drużyna z Lizbony nie będzie jedynym wielokrotnym mistrzem swojego kraju (36 razy), która zaszczyci boiska przy ul. Reymonta 22. Zagrają również FCSB (wcześniej Steaua Bukareszt – 26 mistrzostw Rumunii), BATE Borysów (14 mistrzostw Białorusi), MŠK Żylina (7 mistrzostw Słowacji), Banik Ostrawa (3 mistrzostwa Czechosłowacji i 1 mistrzostwo Czech) oraz bez sukcesów, ale od dawna występujący na najwyższym poziomie rozgrywkowym w swoich krajach, Karpaty Lwów (Ukraina), NK Lokomotiva Zagrzeb (Chorwacja) i FC Lahti (Finlandia).

Nie zabraknie również drużyn z Polski. O osiągniecie dobrego wyniku postara się gospodarz – Wisła Kraków. Tytułu sprzed roku bronić będzie Pogoń Szczecin, a drugą drużyną ekstraklasową będzie Jagiellonia Białystok. Pierwszą ligę reprezentować będą Ruch Chorzów, Raków Częstochowa oraz Wigry Suwałki. Możliwe, że już podczas turnieju drużyną z zaplecza ekstraklasy będzie też Warta Poznań, która po kilku latach wraca na „Grabkę”. Stawkę uzupełnia Escola Varsovia, której drużyny młodzieżowe od dawna są w czołówce.

Nie zapominamy również o regionalnych drużynach! O szansę występu w 31. Turnieju im. Adama Grabki chętne drużyny będą mogły powalczyć w eliminacyjnych w Bukownie, Starachowicach, Zakopanem i Szalowej. Pierwszy turniej – w Bukownie – już 8 kwietnia! Zgłaszać można się na akademia@tswisla.pl.

BAZ08272017-7435

Adam Grabka to osoba niezwykle zasłużona dla wiślackiej piłki nożnej, która zapisała się w historii „Białej Gwiazdy” złotymi zgłoskami. To właśnie pod jego opieką pierwsze kroki w karierze sportowej stawiali tak znani piłkarze jak Antoni i Henryk Szymanowscy, Janusz Adamczyk, Jan Jałocha, Adam Nawałka, Leszek Lipka, Piotr Skrobowski, czy Jerzy Kowalik. Od 1961 roku zajmował się szkoleniem adeptów, których później przekazywał trenerom trampkarzy. „Ja tym żyję. Trudno wyrazić, jak ogromną radość daje mi wiadomość, że któryś z moich wychowanków awansował do pierwszej drużyny i reprezentacji” – mówił w 1977 roku. Zmarł trzy lata później. Właśnie aby upamiętnić wielki wkład Adama Grabki w kształtowanie wiślackiej młodzieży, każdego roku organizowany jest turniej jego imienia.

We wcześniejszych latach Turniej im. Adama Grabki odbywał się zimą i był turniejem halowym. Po zmianach w strukturach oraz przekształceniu Szkółki Piłkarskiej w Akademię, trzy ostatnie edycje rozegrane zostały latem na trawiastych boiskach, w tym finały na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Mimo udziału drużyn zagranicznych trzykrotnie triumfowały drużyny z Polski, kolejno: Lechia Gdańsk, Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin. Jak będzie tym razem?

BAZ08272017-7542

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x