#FitThursday w Piątek: Jedzenie poza domem

03
Czerwiec
2016

Autor Akademia

Kategoria Aktualności

#fitthursday

Korzystając z mojego ostatniego wyjazdu poza granice kraju zrozumiałem, jak ważne jest żywienie poza domem. Do miejsca zamieszkania jesteśmy przywiązani mentalnie jak i życiowo. Łatwiej jest na co dzień zorganizować sobie żywienie robiąc codziennie te same czynność typu: wyjście do pracy/szkoły, powrót do domu czy pójście na trening. Przeważnie godziny te pokrywają się ze sobą, także łatwiej jest nam zadbać o to, żeby wszystko co do odżywiania było zapewnione.

A co gdy przychodzi gdzieś wyjechać? Gdy nagle nasza systematyka i codzienność zostaje zaburzona? Gdy zaczynają się wyzwania gdzie co ugotuje bądź kupie?

Nie mówiąc już o wyjeździe poza granice naszego kraju, gdzie żywienie znacznie różni się od naszego polskiego oraz produkty w sklepach też są inne. My jako statystyczni ludzie bardzo rzadko lubimy zmiany, za to bardzo lubimy mieć swoje ulubione produkty np. na śniadanie bądź kolacje. Na wyjazdach przeważnie o tym zapominamy i wtedy po powrotach do domu stając na wagę łapiemy się za głowę, jednak nie zawsze musi tak być.

Polecam zawsze przed dłuższym wyjazdem zaplanować i ustalić sobie cel na pobyt, np. jedna aktywność fizyczna dziennie (długi spacer, poranne rozbieganie, itp). Warto sprawdzić czy jest możliwość korzystania z aneksu kuchennego bądź kuchni, gdzie będziemy mogli przyrządzić jakieś danie, bo zawsze mamy pewność co jemy.
Powinniśmy unikać jedzenia typu fast food i na stacjach benzynowych! Wiem, że często jest to wymówką, że potrzebujemy coś zjeść na szybko bo nie mamy czasu, ale trzeba sobie zadać pytanie czy nie mamy czasu na swoje zdrowie? Lepiej już wybrać jakaś przydrożna knajpę i zjeść coś bardziej normalnego. Można jedynie zapytać jak potrawa jest przyrządzona, na czym smażona, jakie są w niej dodatki i oczywiście o wielkość porcji!
Bardzo praktyczne jest zawsze mieć ze sobą coś na przekąskę, czy to jakieś orzechy, ciemne pieczywo z dodatkami czy po prostu posiłek w pudełku. Tak naprawdę zawsze jest rozwiązanie na to by się zdrowo odżywiać.

Jeśli chodzi o sportowców to oni są bardzo narażeni na wszystkie pułapki, jakie zakładają im częste wyjazdy na obozy, zgrupowania czy zawody, dlatego jest to podstawowa kwestia do organizacji! Sportowiec zawsze powinien być przygotowany na różne okoliczności, także przygotowanie jedzenia do pudełek jest niczym nienormalnym, a wręcz przeciwnie. Pokazuje to jak dana osoba dba o siebie i swoje zdrowie, bo podobnie jak z moim ulubionym porównaniem do samochodów, jeżeli chcemy dojechać do celu to musimy wybrać odpowiedni rodzaj paliwa i go zatankować tyle żeby starczyło.

Zamiast szukania wymówek nie traćmy na to czasu i przed każdym dłuższym wyjazdem znajdźmy chwile na plan, który pozwoli utrzymać zdrowe nawyki podczas podróży czy wyjazdu.

Wojciech Włodarczyk

Poprzednie części #FitThursday:
Dzień meczowy – co jeść?
Rola wody w organizmie
Oczyszczanie organizmu poprzez zmianę stylu życia!
Błonnik – system oczyszczający organizm
Energia czyli dobra forma i samopoczucie na cały dzień!
Ważna rola tłuszczów!
Sportowcy jako samochody wyścigowe

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x