Alan Uryga o „Grabce”: Wiedzieliśmy, że będzie to wielka sprawa i byliśmy przepełnieni pozytywnymi emocjami! (zdjęcia)

11
Maj
2015

Autor Akademia

Kategoria Aktualności / U-12

!cid_image002_jpg@01D08BDB

Wśród uczestników poprzednich edycji „Grabki” nie brakowało naszych wychowanków, którzy później, w seniorskiej piłce reprezentowali barwy Białej Gwiazdy. Jednym z nich jest Alan Uryga, defensywny pomocnik, który w obecnym sezonie jest podstawowym zawodnikiem zespołu Kazimierza Moskala. W rozmowie z nami opowiada, jakie emocje dostarcza turniej, którego 28. edycja będzie miała w pierwszy weekend czerwca. Sam w lutym 2006 roku został królem strzelców imprezy, a jego Wisła zajęła trzecie miejsce, za szwedzkim JF Brommapojkarna i słowackim SK Benecol Bańska Bystrzyca.

Jak wspominasz swój występ w Turnieju im. Adama Grabki?
– Bardzo miło wspominam. Pomimo tego, że pozostał lekki niedosyt, ponieważ zajęliśmy tylko trzecie miejsce, a po pierwszym dniu, po zajęciu w swojej grupie pierwszego miejsca, liczyliśmy na walkę o zwycięstwo w całym turnieju. Jako całokształt oceniam to bardzo pozytywnie, fajna sprawa, ciekawe mecze i ze swojej gry również mogłem być zadowolony.

Już teraz można dostrzec, że turniej ten niesie ze sobą spore emocje. Jak to wygląda z perspektywy zawodnika?
– Wtedy zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to wielkie wydarzenie. „Grabka” to największy turniej jaki organizuje Wisła. Byliśmy gospodarzami, więc ciążyły nad nami pewne wymagania, ale każdy z nas w napięciu czekał na tę rywalizację. Wiedzieliśmy, że będzie to wielka sprawa i byliśmy przepełnieni pozytywnymi emocjami. Im bliżej turnieju, tym emocje większe.

IMG_4253

W tym roku turniej został przeniesiony na trawę. Podnosi to rangę turnieju?
– Oczywiście, od razu jak usłyszałem, że tegoroczny turniej zostanie przeniesiony na trawę to pomyślałem, że ranga jeszcze wzrośnie. Jakby nie patrzeć, wszyscy trenujemy po to, żeby w dorosłej piłce być zawodnikami piłki nożnej na trawie. Na tym się skupiamy, aby zmierzyć się w jedenastoosobowym futbolu, bo to jest najpopularniejszy sport na świecie. Przeniesienie turnieju to bardzo dobra decyzja, myślę, że turniej będzie dzięki temu ciekawszy.

Od twojego występu w turnieju do debiutu w dorosłej Wiśle minęło pięć lat. Jest to ostatnia prosta do kariery?
– Jak patrzymy z perspektywy czasu to wydaje się to ostatnią prostą. Wtedy tak tego nie odczuwałem, po turnieju trochę tych lat trenowałem w trampkarzach oraz w juniorach. To jest taki wiek, kiedy można myśleć powoli o wchodzeniu w poważniejszą piłkę.

Jakieś drużyny zapadły w pamięć?
– Graliśmy z Jagiellonią, Śląskiem czy Benecolem Bańska Bystrzyca, z którym wygraliśmy w grupie, ale w drugim dniu turnieju już przegraliśmy. W meczu o trzecie miejsce spotkaliśmy się z Legią Warszawa i dzięki zwycięstwu zajęliśmy trzecie miejsce. Jednak najbardziej w pamięci zapisała mi się drużyna IF Brommapojkarna, zrobili na wszystkich duże wrażenie i zasłużenie wygrali w tym prestiżowym turnieju.

IMG_5193

Tobie się udało „przebić” do dorosłej piłki, a twoim kolegom?
– Od nas kilku zawodników gra na poziomie pierwsze czy drugiej ligi. Nie wiem jak potoczyły się losy zagranicznych zawodników, ale potencjał mieli ogromny. Z tego co kojarzę, to w Lechii Gdańsk kilku chłopaków trenowało z pierwszą drużyną i nawet trochę pograło w Ekstraklasie.

Na ten turniej zjeżdżają się drużyny z całej Polski oraz z zagranicy. Jak ze swojej perspektywy oceniasz poziom tego turnieju?
– W Małopolsce również wypadają spotkania, które trzymają wysoki poziom, jednak na pewno grając z drużynami z całej Polski oraz z zagranicy poziom jest wyższy. Zapraszane są drużyny z marką, które prezentują dany poziom. Nie są to przypadkowe drużyny, tylko po to, aby gospodarz zwyciężył w cuglach. Najważniejsze jest, aby spotkania były ciekawe i żeby zawodnicy się dzięki nim rozwijali.

IMG_4344

IMG_4343

Foto główne: Adam Koprowski (www.wisla.krakow.pl)
Foto pozostałe: prywatne zbiory Alana Urygi

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x