Adrian Iglesias Fernandez był gościem Akademii

17
Czerwiec
2016

Autor Akademia

Kategoria Aktualności

Adrian Iglesias Fernandez

Od wtorku gościem Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków był Adrian Iglesias Fernandez, trener z Hiszpanii, który w poprzednim sezonie trenował zawodników Deportivo La Coruña U15. Obecnie prowadzi trzecioligowy UD Somozas.

Fernandez po raz pierwszy z Wisłą miał styczność w kwietniu ubiegłego roku we Francji. W turnieju w Nantes Wisła akurat nie zagrała z Deportivo, ale trenerzy mieli okazję do rozmowy. Jak widać, była to na tyle wartościowa wymiana poglądadów, że Hiszpan postanowił skorzystać z okazji i odwiedził Akademię. – Przyleciałem do Polski, żeby pogadać o piłce – przyznał szczerze. A podróży nie miał najłatwiejszej. Najpierw na lotniku zorientował się, że brakuje mu niezbędnych dokumentów, a następnie jego lot opóźnił się o dwie godziny. Jednak jak już dotarł to nie zmarnował ani minuty. W ciągu trzech dni wizytował treningi Akademii, a w piątek poprowadził wykłady dla trenerów z Wisły oraz klubów partnerskich. Iglesias Fernandez przedstawił swoje najważniejsze zasady przy współpracy z zespołem, przy czym zamiast monologu postawił na wymianę opinii z przybyłymi szkoleniowcami.

Później wzorując się na Guardioli opowiadał o umiejętnym czytaniu gry oraz przemieszczaniu się bez piłki. Pokazując to na dwóch wybranych ćwiczeniach zwanych: rondo swobodne oraz rondo z zachowaniem pozycji. Tłumaczył, że każdy zawodnik w Hiszpanii jest przygotowywany do gry na każdej pozycji. Należy przez to rozumieć, że mniejsze znaczenie ma ustawienie a większe percepcja na boisku. W grze zwracał uwagą na to aby osoba podająca miała co najmniej 2-3 opcje do wyboru, a zawodnicy bez piłki szukali linii podania w wolnej przestrzeni za plecami przeciwnika. – Spokój w grze i cierpliwość prowadzą do osiągnięcia celu jaką jest zdobycie bramki – mówił.

Iglesias z Głowacki i Brożkiem

W trakcie pobytu Fernandez odwiedził bazę treningową pierwszej drużyny Wisły w Myślenicach. Za to w Krakowie zdążył przyjrzeć się meczowi Wisły 2003 z Krakusem Nowa Huta. Fernandez był również obecny na treningach dwóch starszych grup. Zajęciom Wisły 2002 przyglądał się z boku, a po nich podzielił się swoimi wnioskami z trenerem Adrianem Filipkiem. Z kolei dzisiaj samodzielnie poprowadził trening Wisły 2001. Zawodnicy zwracali uwagę, że często przerywał ćwiczenia, starając się tłumaczyć zawodnikom co wykonują źle, a co dobrze. Z kategorią wiekową U15 Hiszpan miał do czynienia w Deportivo, w którym trenował w ostatnich latach. W tym sezonie prowadził trzecioligowy klub UD Somozas.

Specjalne podziękowania należą się Panu Szczepanowi Buryło, który znacząco pomógł w organizacji pobytu naszego hiszpańskiego przyjaciela w Krakowie.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies - jeśli zgadzasz się z polityką cookies zatwierdź klikając - "akceptuję"
Akceptuję
x